среда , 20 септември 2017
sjo novi

Најмалку 15 нови обвиненија од СЈО до крајот на јуни

Специјалното јавно обвинителство до крајот на месецов ќе поднесе најмалку 15 нови обвиенија. Со ова бројот на поднесени обвиненија ќе биде повеќе од 20.

Предметите како Тортура (случајот против Љубе Бошкоски), ТНТ (уривањето на зградата на Фијат Цановски), Трезор (за набавките на УБК преку фирмата чиј управител Коста Крпач се самоуби), Таргет (за незаконското прислушување во УБК), Титаник (за изборни измами) и други беа беа во фаза на истрага.

Обвинети во овие случаи, според презентираните истраги на СЈО ќе бидат:

– Највисоките функционери во претходната влада и на ВМРО-ДПМНЕ, вклучително и Никола Груевски,

– Највисоката структура на УБК и на МВР, кога со нив раководеа Сашо Мијалков и на Гордана Јанкуловска

– не се поштедени ниту судии, членови на Државната изборна комисија за изборни измами, партиски функционери .

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева изјави дека нема намера да ги прати во редовното Обвинителство, туку дека ќе продолжи да работи по нив.

За евентуална одлука на Собранието со која на СЈО ќе му биде дозволено да поднесува обвиненија и по 1 Јули, потребни се две третини од гласовите на пратениците, што значи поддршка и од ВМРО-ДПМНЕ.

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе разговара на оваа тема и со нив.

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп во неделното интервју за Радио Слободна Европа изјави дека СЈО е исклучително важна институција за успехот на договорот од Пржино и надминување на политичката криза.

Тој вели дека треба да му се дозволи на Специјалното обвинителство да ја исполни важната улога која му била доделена и да ја заврши својата работа и дека Холандија секогаш ја поддржувала оваа институција.

Слични написи

шамија

Омбудсман: На девојчињата во Охрид да им се дозволи со шамија да ја следат наставата

Народниот правобранител најостро ја осудува постапката на Министерството за образование, кое со испратениот допис  му …