сабота , 23 септември 2017
orav gruevski

НОВА: Груевски отфрлил барање на Орав на синоќешната средба во Клубот на пратениците

orav gruevski
Синоќешната средба на полноќ на лидерите со дел од дипломатите во Клубот на пратениците резултираше повторно без договор, иако само половина час претходно дел од амбасадорите остварија средба со премиерот Груевски и му ги испорачаа очекувањата на меѓународната заедница за остварување на Пржинскиот договор.

Една од точките на несогласување бил и меѓународниот мониторинг врз работата на Специјалната обвинителка, тема која на претходните средби лидерите и странските фактори била ставена на маса, со оглед на фактот што претходното искуство со нивно набљудување не било успешно.

Имено, секој обид на странските дипломати да присуствуваат на седници на кои се разговарало за улогата и функционирањето на Специјалната обвинителка завршувале со затворање на вратата, откако биле ставани на маса главните теми, како што брифираат извори на НОВА, блиски до претставниците на преговорите.

Прочитајте повеќе на НОВА.

Слични написи

шамија

Омбудсман: На девојчињата во Охрид да им се дозволи со шамија да ја следат наставата

Народниот правобранител најостро ја осудува постапката на Министерството за образование, кое со испратениот допис  му …