вторник , 26 септември 2017
Катерина Блажевска
Катерина Блажевска

Ново парламентарно мнозинство? Не, благодарам!

Катерина Блажевска
     Катерина Блажевска

Формирањето ново парламентарно мнозинство е најкраток пат за политичка демонтажа на Груевски, но и најопасен. Тој пат е полн со мини, кој може да ги запали и меѓуетничките и интраетничките односи.

Посакуваната демократска иднина ќе биде недостапна сѐ додека не се соочиме со причините што доведоа до кризата и не почнеме да ги решаваме проблемите кои ја држат во заложништво можноста за излеземе од овој талог.

По блокадата на Договорот од Пржино, извесно е дека проблемите нема целосно да се решат ни со евентуално создавање ново парламентарно мнозинство (НПМ), за кое интензивно се зборува деновиве, како за план „Б“. Нема да се решат, бидејќи во него ќе бидат дел од политичките актери кои исто така носат огромна одговорност за кулминацијата на кризата.

Создавањето НПМ во нашата ситуација би донело само еден резултат. Исклучување на ДПМНЕ од власта. Ќе речете: „Па тоа е целта. Зарем е тоа малку?“

Не е малку, но воопшто не е доволно и не води кон клучните цели.

Прво, Груевски не е само синоним за авторитарна, неконтролирана и волунтаристичка власт туку и за создавање монструозен и деформиран општествен систем, во кој институциите се обезвластени од нивните изворни ингеренции и приклучени за служење исклучиво на партискиот апарат на ДПМНЕ.

Во тој атентат врз институционалната функционалност, огромен придонес има и коалицискиот партнер ДУИ, а во еден период и коалицискиот партнер ДПА, кој, пак, и по преминувањето во опозиција, остана во неформална коалиција со лица од врвот на ДПМНЕ.

Затоа, ако излезот се бара во НПМ, во кое во исто друштво ќе седат СДСМ, ДПА и ДУИ, мојот став е: Не, благодарам! Во тоа друштво ќе го нема Груевски, но ќе остане да доминира духот на груевизмот со кој се длабоко инфицирани и ДУИ и ДПА.

Какви нови и демократски политички практики да очекуваме од тоа ново мнозинство, ако во него партиципира Мендух Тачи, човекот кој на директорот на УБК, Сашо Мијалков, му вети „верност до смрт“? Верноста кон Мијалков ќе го обврзува на субверзивност во редовите на НПМ.

Како да го „прокнижиме“ во НПМ Али Ахмети, политичкиот близнак на Груевски, кој со години продава басма дека врвен приоритет му се евроатланските интеграции на земјава, а не може да ја интегрира ни ДУИ, заради партискиот револт кон негови функционери со исклучително силна криминална аура.

Прочитајте повеќе ТУКА.

Слични написи

blokator

Блокатори за мобилни телефони во Идризово

Блокатори за мобилни телефони се поставуваат во истражниот затвор во Шуто Оризари кога од фејсбук-профилот …