недела , 22 октомври 2017
bujar osmani

Османи: Постои расположение кај СДСМ и ДУИ за соработка на локалните избори

Помеѓу СДСМ и ДУИ постои расположение за соработка на локално ниво, бидејќи ние имаме соработка и на државно ниво, и соработката на таа коалиција сакаме да продолжи, изјави денеска вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, одговарајќи на прашање во врска со локалните избори на прес-конференцијата со неговиот црногорски колега Александар Андрија Пејовиќ.

– Тоа е европска коалиција што треба да ја насочи државата на патот кон Европската унија, и сметам дека тоа е позитивно, рече Османи.

Според него, можно е да има и други алтернативни решенија, како други коалиции, на пример ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии, така што, како што рече, албанските партии ќе имаат две понуди, коалиција на СДСМ и ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ со останатите албански партии.

Слични написи

2-ALIMS-13ti-simpozium-2017-1024x986

Бекировски учествуваше на симпозиум во организација на Агенцијата за лекови и медицински средства на Србија

Стручниот тим на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), учествуваше на 13-тиот симпозиум во организација …