понеделник , 25 септември 2017
papa-francisk-19-mart-640x320

Папа Франциско: Црковните високодостојници да не ја туркаат главата во песок

papa-francisk-19-mart-640x320Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциско ги искритикува ултраконзервативците во црквата, по тринеделниот Синод посветен на семејството во современиот свет, на кој црквата го ублажи ставот за разводот, но остана строга кога станува збор за хомосексуалноста.

Папата во својот говор кажа дека црковните лидери треба да се соочат со тешките прашања „храбро и не туркајќи ги главите во песок“.

Поглаварот на Римокатоличката црква кажа и дека Синодот често пати не покажува срце, криејќи се зад црквовното учење или добрите намери, за понекогаш да пресуди надмоќно и површно за тешките прашања и семејствата со проблеми, пренесоа британските медиуми.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …