вторник , 26 септември 2017
peskovP-540x320

Песков: Обид да се демонизира Русија

peskovP-540x320Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков денеска оцени дека изјавите на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ за вмешаноста на Русија во протестите во Подгорица се „целосно чудни“ и дека се дел од постоечките навики да се демонизира Москва.

– Тоа се сосема чудни изјави… Во се бараат ѓавол и притоа продолжуваат да ја демонизираат Русија, тоа е позната забава во многу држави, истакна Песков.

Тој додаде дека очекува дека „ќе надвладее здравиот разум и ќе доминираат трезвени оцени“.

Ѓуканивиќ во интервју за Хрватската радио телевизија (ХРТ) истакна дека „нема сомнеж дека Русија имала, и понатаму има, активна улога во антивладините протести“.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …