среда , 28 јуни 2017
ракетна

Пјонгјанг наскоро може да тестира интерконтинентална ракета

Северна Кореја би можела да тестира интерконтинентална балистичка ракета во блиска иднина, пишува севернокорејскиот весник „Родонг синмун“.

Весникот наведува дека „серијата успешни тестирања на стратешкото оружје покажала дека се наближува времето кога Северна Кореја ќе лансира интерконтинентална балистичка ракета“.

– Тестирањето на ракета од овој тип веројатно ќе биде успешно и ќе покаже колку е погрешна непријателската политика на САД кон Северна Кореја, наведува весникот.

„Родонг синмун“ смета дека Вашингтон „нема да си дозволи да се впушти во војна со држави кои поседуваат нуклеарно оружје и интерконтинентални балистички ракети“.

Слични написи

svleciste

Свлечиште во Кина зтрупа 40 куќи, 141 лице се водат за исчезнати

Најмалку 141 лице се водат како исчезнати откако поројни дождови предизвикаа лизгање на земјиштето во Југозападна …