недела , 22 октомври 2017
132777658-540x320

Претседателката на грчкиот Парламент ќе формира своја партија

132777658-540x320Претседателката на грчкиот Парламент и член на Сириза Зои Константопулу планира да формира своја партија пред предвремените избори кои треба да се одржат следниот месец.

Грчките медиуми, повикувајќи се на блиски соработници на Константопулу, пишуваат дека таа планира да соработува со Популарно Единство, партијата што се отцепи од Сириза и ја основа поранешниот министер за енергетика Панајотис Лафазанис.

Според истите извори, Константопулу е во преговори со левичарскиот ветеран Манолис Глезос, поранешен европратеник на Сириза.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …