сабота , 23 септември 2017
telekom_zgrada1-540x363

Призма: Случајот „Агент“ клучен за расветлување на корупцијата

telekom_zgrada1-540x363
Аферата „Телеком“ има четири фази и два заеднички именители: „константа“ е улогата на грчкиот бизнисмен Контоминас, а флуктуираат функционери од сите влади од 2000-та година до денес! „Ако случајот `Агент` е конструиран за елиминирање на еден од клучните сведоци за криминалот во Телеком, од тој случај мора да почне и расплетот“, сметаат правни експерти, пишува Призма.

Фаза на конфликт: Груевски на тајна средба

Но, само шест месеци по победата на ВМРО-ДПМНЕ и остварената соработка со „Аналитико“, во декември 2006 година, Владата има тешкотии да ја добие дивидендата од Телеком. Причините за тоа набрзо осамнуваат во медиумите под идентични наслови: „Од ‘Телеком’ нелегално се префрлени десетина милиони евра во Кипар“… „По Нова година доаѓа контрола од „Дојче телеком“ за да ја утврди вистината со сомнителните трансакции“.

Приказната брзо потекува во јавноста: за фиктивни консултантски услуги биле исплаќани огромни финансии на кипарската фирма „Чаптекс холдингс лимитед“ на Контоминас, која за наводните услуги од Телеком и „Мобимак“ само за неколку месеци наплатила најмалку од 5 до 10 милиони евра. Откривањето на исти малверзации во Македонија и во Црна Гора предизвикува пад на акциите на Телеком на Њујоршката берза.

Повикувајќи се на доверливи извори, медиумите објавуваат дека парите за „Чаптекс холдингс лимитед“ се префрлани на сметка во „Cyprus popular bank“, дека не бил распишан тендер за избор на оваа консултантска куќа и дека постојат документи, според кои, на кипарската фирма за фиктивни услуги и било плаќано не само во 2005-та, туку и во 2004 година.

Поради истрагата во Црна Гора и во Македонија, стопирано е исплаќањето на дивидендата во двете земји.

„Мислевме дека Унгарците ќе доцнат со исплатата на дивидендата поради истрагата за малверзациите во Црна Гора. Но, излезе дека и во нашиот ’Телеком‘ има проблем, каде што во моментот е ангажирана ревизорска куќа“, изјавува за „Утрински весник“ тогашниот министер за финансии, Трајко Славески.

Додека Владата бара од Телеком исплата на дивидендата за 2005 година со камата заради доцнењето, „Маѓар Телеком“ одговара дека може да понуди само заем, но Владата тоа го одбива. Во тој затегнат период, против „Телеком“ и „Т-мобиле“ е поднесена прекршочна пријава, бидејќи навреме не го доставиле ревидираниот финансиски извештај за 2005 година.

Иако првично се добива впечаток дека Владата е во тивка војна со Маѓар Телеком, набрзо владините претставници целосно замолчуваат, со образложение „дека ќе ги остават Унгарците сами да си да го истражат случајот со одливот на парите“.

Дивидендата за 2005 година е исплатена во август 2007 година, во висина од 47 милиони евра. Истиот месец Атила Сендреи е разрешен од членството во Бордот директори, а во септември е отповикан и од функцијата главен извршен директор, иако неговиот мандат истекува во 2008. Официјално образложение за повлекувањето се „здравствени причини“, но причината на сите им е јасна. Сендреи и претходно со месеци беше отсутен од Македонија.

tu

Еден месец подоцна, медиуми информираат дека на 29 ноември (2007) се одржала „тајна средба на унгарските газди на Телеком со премиерот Никола Груевски“. Веста за тајната средба не беше демантирана.

Според неофицијалните извори, на состанокот било предвидено да се разговара за плановите за идната година, за дивидендата, инвестициите, за новите отпуштања. Врвот на „Маѓар телеком“ требало да се договори со Владата и за поставување нови директори во „Телеком“ од владејачката партија. Унгарците, наводно, од средбата си заминале лути.

Фаза на нов договор: Криење траги, елиминирање на сведоци

Сепак, набрзо по тој состанок, иако со мали осцилации, нештата зад сцената почнуваат да се движат по нагорна линија. Прв сигнал е отсуството на коментари од Владата на конечниот ревизорски извештај на „Вајт енд кејс“ од истрагата во Телеком, со кој е потврдено дека мала група неименувани вработени „создале база на пари наменети за други цели освен договорените… преку над 20 осомничени консултативни, лобирачки и други договори“.

Според извештајот за да се затскријат ваквите докази, поранешни високи директори на компанијата намерно ги одбегнувале внатрешните контроли, давале неточни и лажни документи за компанијата, а трошоците што биле направени и наведени во договорите, биле наменети само за да се добијат бенефиции за компанијата.

Истрагата за работењето на раководниот тим на „Телеком“ од 2000 до 2006 година, чинеше 112 милиони долари.

Иако случајот „Телеком“ во 2009 година формално влезе во Обвинителството откако полицијата поднесе кривични пријави против поранешни странски директори во „Македонски телеком“, истрагата не беше проширена на домашните актери. Во јануари 2012 година, одговарајќи на пратеничко прашање на Јани Макрадули од СДСМ, јавниот обвинител Љупчо Шврговски изјави дека Обвинителството ниту некого крие, ниту заштитува.

„Тезите дека нешто криеме се неосновани. Дали може разумен човек да поверува дека имаме докази, а не сакаме да ги експлоатираме и ако веќе сме работеле 3-4 години на случајот, дека ќе ги криеме фактите зошто сакаме некого да заштитиме. Кога во 2006 година аферата ја доживеала својата кулминација, а не сме имале доволно сознанија, сите што биле вклучени во процесот на евентуална корупција сигурно добро ги скриле трагите. Во моментов немаме докази за вклученост на високо позиционирани политички лица од Македонија и затоа не сме повеле постапка. Американските авторитети имаат сознанија дека е вршена корупција, но немаат имиња. Конкретни имиња немаат ни Германците ни Унгарците. Најодговорно го тврдам тоа. Но истрагата не е завршена и продолжуваме понатаму“, рече Шврговски.

fbit

Аферата која доби меѓународен третман во Македонија беше турната под тепих? Зошто?

Извори упатени во „политичкиот пазар“ како и Слободан Богоевски во своето сведочење пред судот во Њујорк, тврдат дека уште во 2009 година Контоминас ги искористил своите врски за да се испазари со висок функционер во извршната власт, со цел да запре истрагата и да се повлече потерницата против еден од клучните осомничени за перење пари од Телеком, Михалис Кефалојанис, а со тоа била блокирана и истрагата против другите осомничени.

Постојат сомневања дека лице кое работи кај Контоминас и кое се јавува како заштитен сведок во случајот за мито на Љубе Бошковски е своевидна „компензација на услугата “ за повлекување на потерницата и истрагата против Кефалојанис. И не само тоа. И пакувањето на случајот „Агент“ во кој е осомничен Слободен Богоевски се поврзува со фактот дека тој клучен сведок за сите посреднички активности за коруптивните зделки со Телеком.

Формално, предмет на случајот е откажувањето на корисничкото право врз градежно земјиште во Скопје на кипарската оф-шор фирма „Централ балкан инвестмент“ (ЦБИ) на Димитрис Контоминас.

Иако договорот е склучен со претходна одлука на Владата, со полноважни договори од Министерството за транспорт и врски и никој не пријавил штета, почнува процес против адвокатот и полномошник на ЦБИ, Владо Пешликовски, кој наводно, заедно со поранешниот шеф на државната безбедност, Слободан Богоески, преку фиктивни договори и фиктивни фирми-ќерки на ЦБИ переле пари.

Како обвинет и осуден, всушност, Богоески би требало да биде целосно елиминиран како можен сведок за криминалните зделки во Телеком. Но, тоа не се случи. Тој преку медиумите испраќа сигнал дека има што да каже за Телеком, по што е контактиран од правосудните органи на САД и повикан на сведочење, кое веќе и е познато на јавноста.

Целиот текст на Катерина Блажевска за поткупот во Маѓар Телеком прочитајте го тука.

Слични написи

шамија

Омбудсман: На девојчињата во Охрид да им се дозволи со шамија да ја следат наставата

Народниот правобранител најостро ја осудува постапката на Министерството за образование, кое со испратениот допис  му …