среда , 28 јуни 2017
rakometni kvalifikacii

Продолжуваат ракометните квалификации за ЕП

Денеска и утре, со средбите од 3.коло ќе продолжат квалификациите за Европското првенство за ракометари што следната година ќе се одржи во Хрватска.

За нас, најинтересен секако ќе биде настапот на македонската репрезентација која утревечер од 20 часот во СЦ „Борис Трајковски“ ќе го игра првиот од двата натпреври против селекцијата на Исланд. Ова е дуел од квалификациската група 4, во која попладнево својот меч од 3.коло ќе го играат Украина и Чешка.

По двете одиграни кола сите четири селекции имаат по два бода.

Двојките во останатите шест групи за оваа рунда се:

Група 1: Летонија – Холандија (среда) и Унгарија – Данска (четврток).
Табела: Данска и Унгарија по 4 бодови, Холандија и Летонија 0.

Група 2: Белорусија – Полска и Романија – Србија (четврток)
Табела: Романија 4 бодови, Белорусија и Србија по 2, Полска 0.

Група 3: Австрија – Шпанија (среда) и Финска – Босна и Херцеговина (четврток).
Табела: Шпанија 4 бодови. Австрија и Финска по 2, БиХ 0.

Група 5: Словенија – Германија (среда) и Швајцарија – Португалија (четврток).
Табела: Германија 4 бодови, Словенија 3, Португалија 1, Швајцарија 0.

Група 6: Русија – Шведска и Словачка – Црна Гора (среда).
Табела: Шведска 4 бодови, Русија 2, Словачка и Црна Гора по 1.

Група 7: Норвешка – Франција (среда) и Белгија – Летонија (четврток).
Табела: Франција 4 бодови, Норвешка и Литванија по 2, Белгија 0.

Натпреварите од следното 4.коло ќе се играат претстојниот викенд.

Слични написи

davitkov

Давитков: Да го вратиме националниот тим таму каде што припаѓа

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков на денешната прес-конференција во спортскиот центар „Борис Трајковски“ …