сабота , 21 октомври 2017
tramp galsot

Прв обид за отворање процедура за импичмент на Трамп

Калифорнискиот демократ Бред Шерман поднесе барање за отповикување на претседателот на САД Доналд Трамп.

Тој го обвинува Трамп за попречување истрага за руското мешање во американските претседателски избори во 2016 година со тоа што го отпуштил тогашниот директор на ФБИ Џејмс Коми.

Шерман признава дека тоа е само „прв чекор на многу долг пат“, но нагласува дека доклку импулсивната неспособност продолжи, по одредено време и републиканците ќе се придружат на барањето.

Портпаролка на Белата куќа изјави дека одлуката на Шерман е смешна и оти тоа е политичка игра на најниско ниво.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …