среда , 18 октомври 2017
Spanish Prime Minister, Mariano Rajoy holds a press conference after the last ministers' council of the year at Moncloa palace in Madrid on December 30, 2016. / AFP / PIERRE-PHILIPPE MARCOU        (Photo credit should read PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/Getty Images)
Spanish Prime Minister, Mariano Rajoy holds a press conference after the last ministers' council of the year at Moncloa palace in Madrid on December 30, 2016. / AFP / PIERRE-PHILIPPE MARCOU (Photo credit should read PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP/Getty Images)

Рахој сака соработка со други партии поради Каталонија

Шпанската Влада соопшти дека е посветена на изнаоѓање на заеднички одговор со други политички партии на „предизвикот независност“ на Каталонија откако покраината одржа забранет референдум за отцепување од Шпанија.

На средбите со лидерот на социјалистите и на партијата Сиудаданос (Граѓани) шпанскиот премиер Маријано Рахој изрази подготвеност да ги разгледа предлозите од другите партии за одговор на каталонското прашање.

Во владиното соопштение се посочува и дека Рахој во разговорите со европските лидери изразил благодарност за нивната поддршка на уставниот поредок на Шпанија

Каталонија претходно соопшти дека според прелиминарните резултати 90 проценти од гласовите на неделниот референдум биле за независност.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …