недела , 22 октомври 2017
kremlj

Русија ја обвини Латвија за дискриминација

kremljРусија за дискриминација ја обвини Латвија, бидејќи не и овозможува на руската државна новинска агенција да отвори информативно биро во главниот град Рига.

Руското министерство за надворешни работи со писмена реакција побара од ОБСЕ да го истражи, потегот на Латвија. Во соопштението е наведено дека Латвија на руското барање одговорила негативно затоа што, како што се вели во одговорот на Латвија, содржината на новинската агенција е во спротивност со уставот на Латвија.

 

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …