сабота , 23 септември 2017
hakeri-haker-540x320

РУСКИОТ ХАКЕР УАПСЕН ВО ПРАГА, ОФИЦИЈАЛНО ОБВИНЕТ ВО САД

Министерството за правда на САД соопшти вчера дека против рускиот државјанин Евгениј Никулин се покренати обвиненија за хакирање на компјутери на Линкедин, Дропбокс и Формспринг (LinkedIn, Dropbox и Formspring).

Русинот беше задржан на 5 октомври од властите на Република Чешка и останува во притвор во Прага, се вели во соопштението на Министерството.

Обвиненијата се покренати вчера од големата федерална порота во Оукленд, Калифорнија.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …