среда , 28 јуни 2017
department-of-state

САД го честитаа изборот на новата Влада на Македонија

Американскиот Стејт Департмент денеска преку соопштение го честиташе формирањето на новата Влада на Македонија.

– Соединетите Американски Држави им честитаат на премиерот Зоран Заев и на мнозинството во Собранието на формирањето на новата Влада на Македонија. Како пријател и партнер на Македонија, САД ќе соработуваат со новата Влада во нејзината работа кон исполнување на Евро-Атланските аспирации со имплементирање на итните реформи, засилување на владеењето на правото, независноста на судството, слободата на медиумите и одговорноста на Владата, пишува во соопштението објавено од американскиот Стејт Департмент.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …