недела , 24 септември 2017
merkelsino-540x320

Самитот во Брисел за бегалската криза најмногу зависи од Ангела Меркел

merkel-zbuneta-540x320
Во седиштето на ЕУ, утре попладне ќе се одржи мини-самит на лидерите на десет држави кои се наоѓаат долж балканската рута, преку која бегалците стигнуваат во Европската унија. Исходот од состанокот, во целост зависи од германската канцеларка Ангела Меркел, оценуваат европските комесари.

На самитот ќе учествуваат шефовите на Владите на земјите од регионот, како и највисоките функционери на ЕУ.

Целта е да се воспостави колективен прекуграничен пристап за да се промени ситуацијата на терен.

Претседателот на Европската комисија, Жанк-Клод Јункер, истакна дека треба да се воспостави подобра соработка и координација меѓу државите низ кои секој ден поминуваат бегалци од Блискиот Исток и од Африка.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …