сабота , 23 септември 2017
napadAnkara

Самоубиствениот напад во Анкара извршен по наредба на Исламска држава

Ankara-Aftermath-OZCAN-YAMANAFPGetty-Images-640x480
Самоубиствениот напад на Маршот за мир во Анкара, во кој на 10 октомври загинаа 102 лица и над 500 беа ранети, е извршен по наредба на џихадистичката група „Исламска држава“, соопшти денеска турскиот обвинител.

– Утврдено беше дека групата од Газиантеп, која го изврши нападот, планирала напади во Турција откако добила директни инструкции од терористичката група Исламска држава во Сирија, изјави обвинителот на Анкара.

Целта била да се поткопа политичката стабилност во Турција и да бидат одложени парламентарните избори на 1 ноември, додаде тој.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …