вторник , 27 јуни 2017
sdsm-sediste098-639x320

СДСМ: Ги отвораме евро-атлантските перспективи што Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ги блокираа

„Европските перспективи за Македонија и нејзините граѓани ги отвора новата реформска Влада предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев којашто посветено и напорно започна да работи на деблокада на евро-аталнтските интеграции кои беа закочени од неразумните политики на пронашената режимска власт на Никола Груевски.

Отвореноста и транспарентноста на институцијата Влада, којашто им припаѓа на граѓаните се меѓу првите демократски придобивки коишто граѓаните веќе ги чувствуваат.

Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ им должат објаснување на граѓаните на Р.Македонија за која цел и за чии интереси 11 години ја уназадуваа земјата во евро-аталнтските интеграциски процеси и со тоа ја оддалечуваа од цивилизираниот демократски свет.

Со тоа Груевски изврши удар врз државните, национални и граѓански интереси.

Стратешка цел на Р.Македонија е влез во ЕУ и НАТО, а Груевски 11 години го оневозможуваше и кочеше овој процес од клучен интерес за граѓаните и државата.

Затоа,чесните членови, активисти и политичари во ВМРО ДПМНЕ треба да се оградат од криминалните политики на Никола Груевски кои ја уназадија Македонија, ги заробија институциите и ги осиромашија граѓаните. Неопдходно е ВМРО ДПМНЕ да работи како конструктивна опозиција водена од демократски принципи и активно да ги поддржи демократските реформски процеси за доброто и иднината на граѓаните и државата“, се вели во соопштението на СДСМ.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …