вторник , 24 октомври 2017
vardar skendija

Шкендија го победи Вардар на стартот од новата сезона во ПМФЛ

Со два натпревраи одиграни попладнево стартуваше новата сезона во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

На самиот старт се одигра и дербито, во кое вицепрвакот Шкеднија со 2-0 го победи шампионот Вардар, во натпреварот кој се играше во Тетово.

Тетовската екипа беше поконкретна во текот на целиот меч, па само благодарение на голманот Гачевски резултатот по првиот дел беше 0-0. Затоа во второто полувреме, домаќините ја крунисаа доминацијата и тоа со два гола. Арменд Алими во 60.минута го постигна првиот гол, а само пет минути подоцна (65) Стенио Жуниор зголеми на 2-0, што беше и конечен резултат на оваа средба.

За двете екипи сега претстојат дуелите во плејофот за Лига Европа. Веќе на 17 август во Скопје, Вардар го пречекува Фенербахче, додека Шкендија истиот ден ќе му гостува на италијанскиот Милан.

Инаку, во вториот меч кој се играше денеска во ПМФЛ, дуелот Работнички – Ренова заврши без голови 0-0

Другите четири натпревари од ова воведното коло, ќе се играат, а двојките: Победа – Пелистер, Шкупи – Академија Пандев и Силекс – Скопје.

Сите средби ќе започнат во терминот од 17 часот.

Слични написи

iniesta

Иниеста потпиша доживотен договор со Барселона

Андрес Иниеста потпиша уникатен договор со Барселона, кој има доживотна важност. Ова е посебен начин …