недела , 22 октомври 2017
mekdonalds-strajk

Штрајк на вработените во Мекдоналдс во Велика Британија

Синџирот ресторани за брза храна „Мекдоналдс“ се соочува со првиот штрајк на вработените во Велика Британија. На две локации вработените престанаа со работа поради договорите за работа без утврдена саатница и лошите работни услови.

Вработените во Кембриџ и во Крејфорд, во југоисточниот дел на Лондон, на полноќ почнаа 24-часовен штрајк.

Синдикатот го оценил како храбар потегот на вработените.

Синдикатот на пекарските работници соопшти дека вработените бараат најмалку 10 фунти по час и посигурни работни места.

Од компанијата велат дека станува збор за внатрешно незадоволство, а не за плати.

Ијан Ходсон, претседател на синдикатот на пекарските работници, рече дека синдикатот целосно ги поддржува вработените, кои компанијата досега неколкупати ги изневерила.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …