сабота , 21 октомври 2017
svajcarija

Швајцарија се нуди за посредник околу Северна Кореја

Неутрална Швајцарија е подготвена да помогне како посредник во решавањето на севернокорејската криза, како и за организирање министерски состаноци како домаќин, рече денеска швајцарскиот претседател Дорис Лојтар.

Таа рече дека швајцарските војници се во демаркациона зона меѓу Јужна и Северна Кореја и дека Швајцарија има долгогодишна  традиција на неутралност на дипломатски план, објави Ројтерс.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …