вторник , 24 октомври 2017
Gruevski-pres-VMRO

СЈО ќе бара на јавна седница Апелација да одлучува по жалбата за притворот на Груевски

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги обжали одлуките на Кривичниот суд со кои не се одреди притвор за ниту еден од осомничените во предметите за кои неодамна поднесоа обвиненија, но тие се уште не се стигнати во Апелациониот суд.

Предметите се уште се во Кривичниот суд, а од таму појаснуваат дека се уште се комплетираат, по што ќе бидат испратени во второстепениот суд. Оттаму појаснуваат дека покрај жалбите на СЈО, жалби доставува и одбраната, напоменувајќи дека ќе ги испочитуваат роковите.

Како што дознаваме, СЈО ќе бара на јавна седница да се разгледува нивната жалба на одлуката да му се одреди мерка на претпазливост, а не притвор, на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е осомничен во случајот „Титаник“.

Слични написи

2-ALIMS-13ti-simpozium-2017-1024x986

Бекировски учествуваше на симпозиум во организација на Агенцијата за лекови и медицински средства на Србија

Стручниот тим на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), учествуваше на 13-тиот симпозиум во организација …