недела , 22 октомври 2017
snouden

Сноуден ги изгуби шансите за помилување кај Обама – Со Трамп му се заканува егзекуција

Американскиот претседател во заминување Барак Обама изјави дека не може да донесе одлука за помилување на Едвард Сноуден пред тој да се појави на суд.

– Не можам да помилувам некого кој претходно не се појавил на суд и не го изнел својот случај, истакна Обама за германското списание „Шпигел“.

Поради тоа, мали се шансите Сноуден да биде помилуван пред истекот на мандатот на Обама, затоа неговата судбина ќе биде оставена во рацете на администрацијата на Доналд Трамп и директорот на ЦИА, кој побара негова егзекуција.

Според Обама, дури откако Сноуден или неговите адвокати се согласат да го изнесат случајот пред судските институции, тогаш ќе може да се зборува за помилување. Тој се согласува дека Сноуден го свртел вниманието кон некои проблеми, но сепак смета дека објавувањето тајни податоци не е во согласност со процедурите и праксата на разузнавачките служби.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …