среда , 26 јули 2017
filip-vtori-makedonski-832823893289-696x421

Со закон ќе се забрани препродажба на карти за УЕФА суперкупот

Собраниската комисија за политички систем денеска го разгледува предлогот на Владата за измени на Кривичниот законик со кои што ќе се забрани нелегално препродавање на карти за спортски натпревари, нешто што досега не било санкционирано со закон. Од Владата велат дека законските измени се неопходни да се донесат поради одржувањето на Суперкупот на УЕФА на 8 август во Скопје.

Според предложените законски измени, „ќе се казни тој што неовластено нуди, рекламира, продава, овозможува на друг продажба или посредува во продажба на билети за јавни спортски натпревари, јавни културни или друг вид јавни манифестации“, а казната е парична или до една година затвор.

Картите за Суперкупот на УЕФА се продаваа само преку онлајн апликација и поради големиот интерес имаше лотарија. Добитниците на карти за мечот Реал Мадрид-Манчестер Јунајтед беа известени на почетокот на неделава.

Слични написи

image-0-02-05-24287f281545733e143196a6dc667acc32ba038649d55d7ed1db03937039a43d-V

Едночасовен застој кај Удово, возилата пренасочени кон Јосифово

Околу еден час има застој на патот Удово-Марвинци. Големата колона на возила од Удово се …