сабота , 23 септември 2017
somasliskibrod

Сомалиските пирати ослободија 26 заложници по пет години

Пиратите во март 2012 година го киднапираа екипажот на бродот Нахам 3, составен од државјани на Кина, Индонезија, Филипини и Тајван.

– Многу сме задоволни што можеме да објавиме дека екипажот е ослободен, изјави синоќа претставник на центарот Партнери за поддршка на заложниците, кој помогна во преговорите за ослободување на киднапираните.

Тој додаде дека заложниците со хуманитарен лет на Обединети нации ќе бидат вратени од Сомалија во своите држави.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …