понеделник , 25 септември 2017
idid-s2-540x320

Според руската армија над 600 членови на ИД ја напуштиле терористичката организација

libijaID-540x320
Откако руските сили почнаа со напади врз позиции на Исламска држава во Сирија, над 600 припадници на терористичката организација ги напуштиле позициите и се обидуваат да стигнат во Европа, изјави претставник на рускиот Генералштаб, јави Тасс.

Ударите на руската авијација предизвикале паника меѓу терористите од ИД, додаде тој.

Во изминатите три дена руски воени авиони извршиле над 60 летови во кои уништиле над 50 објекти од инфраструктурата на Исламска држава.

– За три дена успеавме да уништиме материјално техничка база на терористите и со тоа да се намали нивниот воен потенцијал, изјави генерал полковник Андреј Картаплов, началник на Главната оперативна управа на ГШ на руската армија.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …