среда , 28 јуни 2017
zaev-4

Средба Заев – Бејли: Ќе обезбедиме сигурна иднина во праведна и унитарна Македонија

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска оствари средба со амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли. На средбата било констатирано дека демократските процеси е неопходно да продолжат со формирање на новата реформска Влада, којашто ќе обезбеди стабилност во државата и перспективи на Македонија кон НАТО и ЕУ, а со тоа и квалитетен живот за сите граѓани.

„Парламентарното мнозинство по изборот на новиот собраниски претседател, ги презема следните чекори согласно Деловникот, Уставот и законите во процесот за формирање на новата реформска Влада. Очекуваме Ѓорге Иванов да постапи согласно уставните задолженија и да го даде мандатот“, рекол Заев, цитиран од неговата партија.

Лидерот на СДСМ додал дека партијата е посветена да ги реализира сите преземени обврски кон граѓаните за економска стабилност и развој на Македонија.

„Новата Влада ќе ги спроведе потребните реформи и ќе обезбеди, за сите граѓани, без разлика на политичката, етничката или каква било друга припадност, сигурна иднина, во праведна и унитарна Република Македонија. Иднината на Македонија се НАТО и Европската унија и одлучни сме да работиме на вредностите што водат кон тие интеграции“, истакнал Заев.

На средбата било осудено насилството во Парламентот и било констатирано дека сите политички субјекти мора да бидат на ниво на одговорноста и да овозможат мирен трансфер на власта и заштита на граѓанските и државните интереси.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …