вторник , 26 септември 2017
заев туск

Средба Заев – Туск: Новата Влада отвора можности за евро-атлантските перспективи за Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Европските перспективи на Македонија беа клучна тема на разговорот.

„Новата Влада е подготвена да предводи силен и квалитетен реформски процес со цел обновување на препораката за преговори на Република Македонија со ЕУ, до крајот на оваа година. Но од голема важност е и поддршката од Европскиот совет за изнаоѓање решенија со коишто билатерални прашања нема да претставуваат долгорочна блокада на процесот на пристапување во ЕУ“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата, Заев се заблагодари на претседателот на Европскиот совет, Туск, за позитивните сигнали од европските институции за поддршка на евроинтеграциските аспирации на Македонија.

„Ова е силен поттик за Владата, во соработка со Брисел, да ги испорача потребните реформи за деблокирање на препораката за преговори за членство во ЕУ. Се надеваме дека Советот во декември ќе ги прифати заклучоците што водат кон отворање преговори за пристапување на Македонија кон Европската унија. Амбициозни сме бидејќи е изгубено многу време во евроинтегрцискиот процес на Македонија“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата, Заев го посочи како важен ангажманот на ЕУ во регионот на Западен Балкан, во делот на споделувањето европски демократски вредности, како и за поширока безбедносна стабилност.

На средбата беше нагласена посветеноста на Владата на Македонија за регионална соработка и што ќе ги отвори и зацврсти европските перспективи на државите.

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го поздрави формирањето на новата Влада во Македонија и оцени дека тоа е одлична можност за придвижување на евроатлантските аспирации на земјата. Претседателот на Советот, Туск, изрази очекување дека Република Македонија ќе го подобри својот углед преку посветена работа, меѓуетнички и меѓупартиски дијалог и добрососедски односи.

По средбата со Туск, премиерот Заев, придружуван од владината делегација има работен ручек со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Потоа следува средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Претходно премиерот Заев имаше средба со високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Слични написи

blokator

Блокатори за мобилни телефони во Идризово

Блокатори за мобилни телефони се поставуваат во истражниот затвор во Шуто Оризари кога од фејсбук-профилот …