четврток , 19 октомври 2017
cipras-oland-540x320

Средби на Ципрас со Оланд и Медведев

cipras-oland-540x320Францускиот претседател Франсоа Оланд и грќкиот премиер Алексис Ципрас сметаат дека новиот спасувачки пакет за Грција може и треба да биде договорен наскоро по 15 август, пренесува БТА.

– Целта на преговорите за спасувачката програма е да завршат до крајот на август. Знаеме дека е тешко, но сакаме да гарантираме дека условите ќе бидат почитувани. Засега сметам дека ситуацијата е добра и разговорите одат во вистински правец, истакна синоќа Оланд по средбата со Ципрас во Египет, каде присуствуваа на церемонијата на отворање на проширениот Суецки канал.

Претставниците на кредиторите на Грција (Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) се во Атина во обид да изготват финансиски план за Грција преку заем од над 80 милијарди евра за три години. Договорот треба да биде постигнат до 20 август, кога Грција на ЕЦБ треба да исплати 3,4 милијарди евра.

Ципрас имаше средба и со рускиот колега Дмитриј Медведев, кои се однесуваа на економската и енергетската соработка меѓу двете земји. Тие се договориле да ги интензивираат контактите меѓу двете земји на техничко ниво со оглед на свикувањето мешана грчко-руска меѓувладина комисија во ноември. Тие се договорија министрите за енергетика да ги засилат контактите во следните месеци и ја потврдија волјата за реализација на досега договорените планови.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …