сабота , 23 септември 2017
jemenskaarmija-540x320

Стапи на сила привремениот прекин на огнот во Јемен

Седумдесет и двочасовниот прекин на огнот во Јемен, каде веќе 18 месеци се војува, стапи на сила на полноќ.

Пред примирјето, арапската коалиција и шиитските бунтовници најавија дека ќе го почитуваат прекинот на огнот, но дека ќе одговорат ако бидат нападнати.

Прекинот на огнот го иницирале Обединетите нации, кои навеле дека добиле уверувања од завојуваните страни дека ќе го почитуваат.

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија, од 26 март 2015 година бомбардира позиции на шиитските бунтовници, поддржувајќи го претседателот Рабоа Мансур Хеди, кој беше принуден да побегне од земјата.

Во Јемен војуваат меѓународно признаената влада и шиитските бунтовници, сојузници на претседателот Али Абдулах Салех, кој ја има поддршката на Иран.

Најмалку 7.000 лица загинаа, а околу 275.000 се ранети во судирите кои почнаа во март 2015 година, а во бегство се повеќе од 2,5 милиони лица.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …