петок , 18 август 2017
izrael1

Сули ан: Проекција на израелскиот филм „Израелска љубовна приказна“

На Факултетот за ликовни уметности – Сули ан, во соработка со Амбасадата на Државата Израел во Македонија, денес, со почеток во 21:00 часот, ќе се прикаже филмот „Израелска љубовна приказна“ („Sipur Ahava Eretz-Israeli“ – Израел/САД/В. Британија).

Станува збор за историска драма во времетраење од 93 минути. Режијата е на  Ден Волмен а улогите ги играат  Ади Биелски, Авив Алуш, Алекс Енски,…

Филмот е награден со „Златен петел“ од публиката за главна женска улога на фестивалот „100 цветови“ во Кина (Кинески Оскар)

Според вистинска приказна: во 1947 година, 18-годишната Маргалит живее во северен Израел обожавајќи го театарот и сонувајќи да стане актерка. Во предвечерието на раѓањето на државата Израел, таа го среќава 24-годишниот Ели Бен Зви и се вљубува во него…

Филмот е снимен според истоимената автобиографска монодрама на Фина Гери, претстава која е дел и од актуелниот израелски театарски репертоар.

Слични написи

ignasio

Шпанскиот мајстор на гитара Игнасио Родес вечер на „Охридско лето“

Вљубениците во звукот на класичната гитара вечер во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе имаат …