недела , 22 октомври 2017
In this image released by the New Taipei Fire Department, emergency rescue personnel carry a child through a flash mudslide caused by Typhoon Soudelor in Xindian, New Taipei City, northern Taiwan, Saturday, Aug. 8, 2015. At least four people were killed and four were missing when powerful Typhoon Soudelor slammed into Taiwan, authorities said Saturday. (New Taipei Fire Department via AP)
In this image released by the New Taipei Fire Department, emergency rescue personnel carry a child through a flash mudslide caused by Typhoon Soudelor in Xindian, New Taipei City, northern Taiwan, Saturday, Aug. 8, 2015. At least four people were killed and four were missing when powerful Typhoon Soudelor slammed into Taiwan, authorities said Saturday. (New Taipei Fire Department via AP)

Тајфунот „Соуделор“ ја погоди југоисточна Кина

In this image released by the New Taipei Fire Department, emergency rescue personnel carry a child through a flash mudslide caused by Typhoon Soudelor in Xindian, New Taipei City, northern Taiwan, Saturday, Aug. 8, 2015. At least four people were killed and four were missing when powerful Typhoon Soudelor slammed into Taiwan, authorities said Saturday. (New Taipei Fire Department via AP)
In this image released by the New Taipei Fire Department, emergency rescue personnel carry a child through a flash mudslide caused by Typhoon Soudelor in Xindian, New Taipei City, northern Taiwan, Saturday, Aug. 8, 2015. At least four people were killed and four were missing when powerful Typhoon Soudelor slammed into Taiwan, authorities said Saturday. (New Taipei Fire Department via AP)

Најмалку девет лица загинаа, а три се водат како исчезнати по ударот на тајфунот „Соуделор“ во југоистoчната кинеска провинција Фуџијан.

„Соуделор“, кој претходно го погоди Тајван, каде загинаа или исчезнаа 10 лица, минатата ноќ со нешто послаб инетнзитет дојде и до континнаталниот дел на Кина, по што набрзо премина во тропска бура.

Сепак, првичниот удар на тајфунот, проследен со поројни дождови, предизвика неколку свлечишта во планинскиот регион Пингјанг во северниот дел на Фуџијан.

Според властите на Фуџијан, тајфунот целосно уништел 36 куќи, а оштетил 281 други, а поради откоранти столбови и оштетување на електричната мрежа, без струја останаа над 1,7 милиони домаќинства.

Поради тајфунот беа откажани и над 500 летови од локалните аеродроми.

Пред налетот на тајфунот, кинеските власти евакуираа над 370.000 луѓе.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …