недела , 22 октомври 2017
epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season.  EPA/YANNIS KOLESIDIS
epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Траектот со сириски бегалци пристигна во Пиреја

epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season.  EPA/YANNIS KOLESIDIS
epa04889382 An Afghan refugee holds her baby before boarding a ship to Piraeus, on the island of Kos, Greece, 19 August 2015. The Greek island is struggling with a major influx of refugees and migrants amidst the financial crisis and the height of the tourist season. EPA/YANNIS KOLESIDIS

Неколку илјади сириски бегалци пристигнаа денеска со траектот Елефтерос Венизелос во Пиреја во Атина, во обид да го продолжат својот пат кон северна Европа.

Грчката Влада изнајми траект за да ги префрли мигрантите кои пристигнаа од Турција на јужни грчки острови, и да им овозможи да продолжат кон своите конечни одредишта.

Околу 3.000 лица, воглавно Сиријци денеска беа во Пиреја, среќни што се на чекор поблизу до својата конечна дестинација, јавија западни медиуми.

– Минваме четири години војна во Сирија. Мојот најдобар пријател го разнесе бомба… се е подобро од тоа, вели Ламија, 21-годишна од Алепо.

Бегалците од Сирија најчесто патуваат со свото пошироко семејство, кое брои од десетина до 30 членови, а меѓу нив има и деца кои имаат само неколку месеци.

 

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …