вторник , 26 септември 2017
Ankara-Aftermath-OZCAN-YAMANAFPGetty-Images-640x480

Тројца шефови на турската полиција обвинети по бомбашките напади во Анкара

Ankara-Aftermath-OZCAN-YAMANAFPGetty-Images-640x480
Тројца високи шефови на полицијата денеска се отпушени поради безбедносни пропусти, кои овозможија да се случи двојната експлозија во Анкара, во која загинаа 97 лица, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

Во соопштението се наведува дека отпуштените шефови се од поширокото подрачје на Анкара.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера без изнесување на повеќе детали изјави дека разунавачките податоци укажуваат на тоа дека нападот може да биде поврзан со Сирија, каде џихадистите зазедоа големи делови од територијата до турската граница.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …