среда , 26 јули 2017
cvetanka ivanova

Цветанка Иванова, предложена за генерален секретар на Собранието

Цветанка Иванова, правник и поранешен пратеник од СДСМ, е предложена за генерален секретар на Собранието на Република Македонија. Именувањето на Иванова денеска е на дневен ред на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата.

На дневен ред на оваа Комисија се и именувањата на замениците на Генералниот секретар на Собранието, како и челнови на Комитетот за односи меѓу заедниците и други одлуки.

 Во Собранието претпладнево се одржа редовниот состанок на координаторите на пратеничките групи со претседателот на Парламентот Талат Џафери. На состанокот не присуствуваа координторите на десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ.

Од кабинетот на Џафери информираат дека покана за координативната средба била испратена до координторите на сите пратенички групи.

Слични написи

image-0-02-05-24287f281545733e143196a6dc667acc32ba038649d55d7ed1db03937039a43d-V

Едночасовен застој кај Удово, возилата пренасочени кон Јосифово

Околу еден час има застој на патот Удово-Марвинци. Големата колона на возила од Удово се …