вторник , 26 септември 2017
davutoglunova-540x320

Турција ја повика Русија да ги почитува нејзините граници

davutoglunova-540x320Турскиот премиер Ахмет Давутоглу ја повика Русија да го почитува турскиот воздушен простор, изјавувајќи дека неговата земја нема „да прави никакви отстапки“ околу прашањата кои ја засегаат безбедноста на нејзините граници, пренесоа американските медиуми.

Давутоглу повторно ги критикуваше руските воздушни напади врз Сирија, подвлекувајќи дека со нив се гаѓаат цели на умерената сириска опозиција и се засилува Исламска држава.

Според турскиот премиер, само во два од вкупно 57 воздушни напади на Русија во Сирија се погодени цели на Исламска држава.

Турскиот премиер изјави дека не сака сирискиот конфликт да се претвори во криза меѓу НАТО и Русија. Тој инсистира на тоа Москва да ги уважува позициите на Турција во однос на безбедноста.

– Ние не сакаме тензии со Русија, но наше право како сосед е да очекуваме Русија да го почитува турскиот воздушен простор и границите на Турција и да ги уважува интересите на Турција во Сирија, посочи Давутоглу пред новинарите во Истанбул.

„Нема да направиме никакви отстапки во врска со безбедниста на нашите граници и безбедноста на нашиот воздушен простор“, додаде тој.

– Ако сириската опозиција биде ослабена тоа ќе го засили ДАЕШ (еден од акронимите на Исламска држава), посочи турскиот премиер. Ако борбата е против ДАЕШ, тогаш да работиме заедно, рече Давутоглу.

Но, ако тие (воздушните напади) се против умерената опозиција и се спроведуваат на начин што може да доведе до нов доток на бегалци, тогаш тоа е сериозно прашање што бара разгледување од сите земји, подвлече Давутоглу.

Руски воени авиони во текот на викендот во два случаја го нарушија турскиот воздушен простор, предизвикувајќи остри протести на сојузниците на Турција во НАТО.

Како одговор на тоа Турција во воздух крена свои ловци Ф-16 и го повика рускиот амбасадор да му врачи протест.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …