сабота , 21 октомври 2017
kuala-lumpur-701x394

Ученици изгореа во пожар во Куала Лумпур

Најмалку 24 ученици и учители настрадале во голем пожар кој избувнал во едно верско училиште, во главниот град на Малезија, Куала Лупмур, пренесе Би-би-си.

Пожарот избувнал во раните утрински часови во училиштето „Тахфиз Дарул Куран Итифакијах“. Се претпоставува дека учениците и нивните учители настрадале бидејќи останале заробени во просторите на училиштето, на чии прозорци имало метални решетки.

Според првичните проценки, во пожарот страдале 25 лица, но потоа полицијата бројката ја намали на 24. Меѓу загинатите има 22 ученици, на возраст од 13 до 17 години и двајца учители.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …