петок , 22 септември 2017
Jovo-Vangelovski

Вангеловски ја одложи седницата за „Монструм“, ОЈО бара нови докази од СЈО

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово Вангеловски, ја одложи јавната седница на која требаше да се разгледуваат жалбите на шестемина осудени во случајот „Монструм“, поради отстуство на адвокатот Насер Рауфи, кој е бранител на дел од осудените.

Вангеловски седницата ја презакажа за 9 јуни, во 11 часот, а таа, како што беше предвидено и за денеска, ќе се одржи во големата сала на Врховниот суд.

Пред одложувањето, јавниот обвинител од државното Јавно обвинителство, Лилјана Спасовска, побара од судот наместо за 9 јуни, да ја одложи седницата на неопределно, односно на подолго време, за да може Врховниот суд, како негова обврска согласно Законот за кривична постапка, да ги прибави доказите и новите факти во врска со случајот, кои според информациите во јавноста, ги поседува Специјалното јавно обвинителство. Тоа, како што наведе обвинителката, е потребно за да може предметот да се анализира целосно и да се утври дали новите околности ќе влијаат на конечната пресуда.

Вангеловски на ова рече дека Јавното обвинителство неколку месеци го имало предметот и доколку имало некакви сознанија, и самото можело да ги побара доказите од СЈО, на кои се повикува. Тој не го прифати барањето на обвинителството за одложување на седницата на подолг период и остана на веќе дадениот термин, односно на 9 јуни.

Инаку, највисокиот суд во земјава овој предмет го стави на дневен ред 15 месеци откако одбраната на осудените поднесе жалба на пресудите на Кривичниот и на Апелацискиот суд Скопје.

Кривичниот суд на 30 јуни 2014 година ги осуди шестемина обвинети на доживотни казни затвор, а Апелацскиот суд Скопје во декември 2015 година ги одби жалбите на одбраната и ја потврди пресудата на првостепениот суд.

Двајца од осудените, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, сè уште се на Косово, а тамошните власти одбија да ги екстрадираат во земјава.

Убиството на четирите момчиња и на средовечен маж се случи на Велики четврток во април 2012 година, кај Смиљковско Езеро.

Слични написи

шамија

Омбудсман: На девојчињата во Охрид да им се дозволи со шамија да ја следат наставата

Народниот правобранител најостро ја осудува постапката на Министерството за образование, кое со испратениот допис  му …