недела , 22 октомври 2017
vmro

ВМРО-ДПМНЕ побара јавниот обвинител да го предлага опозицијата

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат во иднина државниот јавен обвинител да го предлага опозицијата. Ова денеска на прес-конференција во Собранието на Република Македонија го истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, непосредно пред собраниската седница на која треба да се разгледува и да се одлучува за барањето за разрешување на актуелниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Како што рече Димовски, опозицијата до Собранието поднела закон по скратена постапка, во кој освен барањето опозицијата да го предлага јавниот обвините, се бара и тој да се избира со двотретинско, наместо со просто мнозинство.

Инаку, според актуелното законско решение, државниот јавен обвинител се избира на предлог на Владата.

Според Димовски, ваквата измена би внела поголема инклузивност во процесот за избор на јавен обвинител на Република Македонија.

Слични написи

2-ALIMS-13ti-simpozium-2017-1024x986

Бекировски учествуваше на симпозиум во организација на Агенцијата за лекови и медицински средства на Србија

Стручниот тим на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), учествуваше на 13-тиот симпозиум во организација …