вторник , 24 октомври 2017
kokain

Внукот на Енвер Хоџа на суд поради шверц на кокаин

Албански обвинител побарал внукот на комунистичкиот диктатор Енвер Хоџа и осуммина негови соучесници да бидат осудени поради шверц на кокаин за земјите од Западна Европа.

Обвинителот побарал од судот во Тирана Ермал Хоџа да биде осуден на 13 години затвор, а останатите, меѓу кои и двајца Колумбијци, да добијат казна затвор од 13 до 15 години.

Хоџа и останатите обвинети беа уапсени во јануари 2015 година под обвинение дека формирале криминална група за производство и шверц на кокаин за западноевропски земји. Полицијата кај нив заплени 120 килограми дрога, пари и оружје.

Ермал Хоџа е најстариот внук на Енвер Хоџа, кој управуваше со земјата од 1944 година па се до неговата смрт во 1985 година, пет години пред студентските протести да го соборат комунистичкиот режим во Албанија.

Слични написи

zagreb

Загреб: Извикувал „Зиг хајл“ и напаѓал луѓе со солзавец

Во центарот на Загреб се случи инцидент во кој полесно е повредено едно лице, јавуваат …