среда , 28 јуни 2017
Spas-za-Bogdantsi

Во Богданци утре ќе се одржи референдум за рудникот Казандол

Граѓаните на Оштина Богданци утре на референдум треба да се изјаснат дали се „за“ или „против“ изградбата на рудникот за бакар Казандол и за отворање на рудници на територијата на општината. Право на глас имаат околу 7.000 жители, кои ќе гласаат на 12 избирачки места.

На референдум за рудникот Казандол ќе излезат и жителите на Дојран на 18 јуни, а во постапка за референдум се и граѓаните на Валандово.

На 24 април, гевгеличани исто така на референдум гласаа против отворање на рудници на планината Кожуф.

Слични написи

sjo novi

Утре прес на СЈО

Утре во 12 часот Специјалното јавно обвинителство ќе одржи прес – конференција. Во најавата за …