вторник , 26 септември 2017
vucic-aleksandar096

Вучиќ ја замоли Грција да не гласа за приемот на Косово во УНЕСКО

vucic-aleksandar096Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска телефонски разговараше со својот грчки колега Алексис Ципрас и побара од него Грција да не гласа за приемот на Косово во УНЕСКО, пренесе Танјуг.

Двајцата премиери разменија мислење за имигрантската криза и се согласија дека е неопходно почесто да ја усогласуваат својата политика за ова прашање.

Тема на разговорот беше и економската соработка меѓу двете земји.

Вучиќ го покани Ципрас да го посети Белград и двајцата се договорија посетата да се реализира во следните три до четири месеци.

Слични написи

hakerski napadi

Хакерски упад во безбедносниот софтвер CCleaner зарази 2 милиони компјутери

Повеќе од 2 милиони луѓе кои го спуштиле безбедносниот софтвер CCleaner ги заразиле своите компјутери …