вторник , 24 октомври 2017
soobrakajka veles skopje

За два дена, по Полошките сообраќајници повредени 10 лица

Изминатите 48 часа, на поширокото тетовско-гостиварско подрачје се случиле 10 сообраќајни несреќи со исто толку повредени лица и со вкупна материјална штета од 535 илјади денари, информираат од СВР Тетово. Меѓу повредените, најбројни се сопатниците.

По анализите во СВР Тетово, констатираат дека овие несреќи учествувале и возила со странски регистарски таблици, сопственост или управувани од времено вработени во странство.

– Поради зачестените сообраќајни несреќи овој месец и особено последниве денови, апелираме до возачите непотребно да не брзаат и да ја прилагодат брзината според условите на патот, зашто тоа е најчестата причина за случените несреќи. Ова, подеднакво се однесува и на домашните возачи и на „печалбарите“, кои претежно управуваат силни и луксузни возила, вели Марјан Јосифоски, портпарол СВР Тетово.

Во овој дел на годината се вршат и засилени контроли по сообраќајниците, а според откриеното и понатаму висок е бројот на лица кои седнуваат зад волан без да ги исполнат условите за тоа.

– Само вчера на тетовско-гостиварското подрачје откриени се 10 лица без возачка дозвола, два возачи-почетници, пет нерегистрани и 15 погрешно паркирани возила, кои биле подигнати од овдешната „пајак-служба“, подвлекува Јосифоски.

Ваквите и други прекршоци санкционирани се со 30-тина прекршочни и речиси толку мандатни платни налози.

Слични написи

2-ALIMS-13ti-simpozium-2017-1024x986

Бекировски учествуваше на симпозиум во организација на Агенцијата за лекови и медицински средства на Србија

Стручниот тим на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД), учествуваше на 13-тиот симпозиум во организација …