среда , 28 јуни 2017
zaev mandatar

Заев: Се надевам до крајот на неделава ќе завршиме со преговори

Се надевам дека кон крајот на неделата ќе финишираме со преговорите за владата и да завршиме најбрзо што може, изјави денеска лидерот на СДСМ и новиот мандатар Зоран Заев за „Телевизија 24“ .

„Сите политички партии се обврзавме да ја забрзаме постапката околу преговарање за новата влада и во рок од десет дена прегворите да бидат завршени“, рече Заев.

Тој рече дека посетата кај високата претставничка за безбедност Фередика Могерини е одлична можност да се видат сите лидери на регионот и да разговараат за европските перспективи на Македонија.

Заев додаде дека ќе објасни колку многу новата влада ќе работи на реформите и се надева дека ЕУ ќе ги поддржи заложбите на македонските граѓани за влез на Македонија во Европската Унија.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …