среда , 28 јуни 2017
zaev nov pres povreden

Заев: Вчера имаше обид за убиство, со умисла и по план

Ова вчера беше обид за убиство, со умисла и по план, рече Зоран Заев, лидерот на СДСМ одговараќи на новинарско прашање во врска со вчерашните драматични настани во Собранието.Тој рече дека меѓу насилниците имало и полицајци и бандити.

„Направивме голем чекор напред во демократските процеси. Избравме претседател на Собранието, процесите ќе продолжат до избор на нова влада, рече Заев.

„Одлучно стоиме зад демократските процеси. Насилството  е потикнато од Груевски, Иванов, Вељаноски, Чавков. Тие се подготвени за своите интереси да ги жртвуваат граѓанските и државните интереси. Од режимот на распаѓање не може ништо добро да се очекува. Ние мора да покажеме дека сме зрели како луѓе и како држава. Не смееме да потпаднеме под провокации кои имат цел изолоција и раздор. Да останеме мирни и присебни и да постапуваме соодветно законските и уставни надлежности“, повика Заев.

Слични написи

zaev soopstenie

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република …